Past Presidents & Award Winners

PAST PRESIDENTS

1945-46 George Albert
1946-47 Wallace Donovan
1947-48 Fred Higgins
1948-49 Henry LaVallee
1949-50 Amy Thompson
1950-51 James Grooms
1951-52 Doris Fritz
1952-53 Frank Downey
1953-54 Lura Hoyt
1954-55 Donal Beals
1955-56 Caroline Gentile
1956-57 Caroline Gentile
1957-58 Dana Dogherty
1958-59 Rose Lamberdtson
1959-60 Richmond Roderick
1960-61 Richmond Roderick
1961-62 M. Eileen Cassidy
1962-63 Richard Costell
1963-64 Paula Drake(Hodgdon)
1964-65 Fred Douglas
1965-66 Shirley Jones
1966-67 Harold Woodbury
1967-68 Diann Perkins
1968-69 Verge Forbes
1969-70 Marjorie Bither
1970-71 Norman Perkins
1971-72 Paul Leplay
1972-73 Betty Solorzano
1973-74 Charles Merrill
1974-75 Lorraine Jordan
1975-76 Al Card
1976-77 Pat Smith
1977-78 Robert Cobb
1978-79 Claire Drew
1979-80 Royal Goheen
1980-81 Royal Goheen
1981-82 Rhonda Clements
1982-83 Ronald Thompson
1983-84 Ronald Thompson
1984-85 Ronald Thompson
1985-86 David Birch
1986-87 Steve Butterfield
1987-88 Peter LeVasseur
1988-89 Nancy Kelly-Cram
1989-90 Peter Harrison
1990-91 Katherine Wilbur
1991-92 Jack Sheltmire
1992-93 Colleen Rioux
1993-94 Doug Self
1994-95 Lee Gilman Scott
1995-96 Deyanne Worcester
1996-97 Royal Goheen
1997-98 Lee Gilman Scott
1998-99 Darla Castelli
1999-2000-Barbara Hanscom
2000-01-Margaret Gould Wescott
2001-02-Nellie Orr Cyr
2002-03-John Cahill
2004-05 – Mark Savage
2005-06 – Kris Grant
2006-07 – Marge Queen
2007-08 – Marge Queen
2008-10 Christine Standefer
2010-11 Jayne Chase
2011-12 Marge Queen
2012-13 Kathy Sutton
2013-14 Elaine Michaud
2014-15 Sara Thurston
2015-16 Andy Gray
2016-17 Kristen Tyler

TEACHERS OF THE YEAR

1986-Physical Education Elementary -Peter LeVasseur Secondary-Diann Perkins
1987-Physical Education Elementary-Gary Spinney Secondary-Dianne Folsom
1988-Physical Education Elementary-Nancy Kelley Cram
1989-Physical Education Elementary-Jocelyn Dill
1990-Physical Education Elementary-Barbara Kelly
1991-Physical Education Elementary-Christine Bearce Middle School-Robert Dyer Secondary -Robert Brainerd
1992-Physical Education Elementary-Michael Smart Middle School-William Cyr Secondary-Donna Jordan
1993-Physical Education Elementary-Linda Hansen Middle School-Susan Lougee Secondary-Ruth Fitzpatrick
1993-Health Education Kathy Sutton
1994-Physical Education Elementary-Becky Varnum Middle School-Jana Raspante Secondary-Lynne Haynes
1995-Physical Education Elementary-Liz Giles-Brown Middle School-Mary Ellen Schaper Secondary-Darla Castelli
1995-Health Education Polly Ireland
1996-Physical Education Elementary-Jonathan E. Cahill Middle School-Rose Angell Secondary- Mark Savage
1996-Health Education Jeanne Billings
1997-Physical Education Elementary-Karen Hunt Middle School-Phil Conley Secondary-Carolyn Neighoff
1998-Dance Educator Margaret Gould Wescott
1999-Physical Education Elementary-Kathy Earle Elementary-M.S.-Connie Wood
2000-Physical Education Elementary-Kristin Grant Elementary-M.S.-Timothy Pearson
2000-Health Education Stacey Caruso
2001-Physical Education Elementary-Susan Nile Elementary-M.S.-Linda M.Ronco Secondary-Jim Difrederico
2001-Health Education Kim Bartholomew
2002-Physical Education Elementary – Sharon Beaudoin MS – Barb Hamlin Secondary – Jason Pangburn
2002-Health Education Marie Potvin
2003-Physical Education Elementary – David Norwood MS – Laura Gardiner Secondary – Jeannette Peters
2004-Physical Education Elementary – Marge Queen MS – David Wilbur HS – Jamie Russell
2004 Health Education Susan Lewis
2005 Physical Education Elementary – Lori Frost MS – Brian Cronin HS – Shelley Drillen
2005 Health Education Cindy Porter-McLaughlin
2006 Physical Education Elementary – Rose Prest-Morrisom MS – Barbara Redding HS – Karen Reardon
2006 Health Education Janet Proulx
2007 Physical Education Elementary – Kathy Calo
2007 Health Education Brenda Weis
2008 Physical Education Elementary – Jon Woodcock
2008 Physical Education High School – Wayne Martin
2008 Health Education Sara Doucette
2009 Physical Education Elementary – Darcy Gulvin
2009 Health Education Linda Cote
2010 Health Education Stephanie Carter
2010 Physical Education Elementary – Jason Pangburn
2010 Physical Education Middle School – Elaine Michaud
2011 Physical Education Elementary – Eric Pulsifer
2011 Physical Education Middle School – Joe Cormier
2012 Physical Education Elementary – Marcia Grant
2012 Physical Education Secondary – Tom Hinds
2013 Physical Education Elementary – Elizabeth Harrington
2013 Physical Education Middle School – Nancy Curtis
2013 Physical Education Secondary – Tracie Martin
2014 Health Education Brian Dionne
2014 Physical Education Middle School – Becky Wetherbee
2014 APE Andrea Lee
2015 Physical Education Elementary – Nicolas Lyons
2015 Physical Education Elementary – Michelle Higgins
2016 Health Middle School – Amanda Roy
2016 Physical Education Elementary – Lynn D’Agostino
2016 Physical Education Middle School – Greggory Rose

HONOR AWARDS RECIPIENTS

Layperson’s Award

1986 Edward Miller N. Warren Bartlett Deborah Deatrick YMCA Sanford/Springvale

1987 Richard Bartlett

1988 Wayne Barclay, AHA

1989 Bingham Program Metropolitan Life Insurance Company

1990 Cathy Bradeen Knox

1991 Dr. Lani Graham Paulette Leblanc
1992 Dr. Zsolt Koppanvi 1993 Marge Medd
1994 Michael Fiori, Downeast Pharmacy, Inc. 1995 DeEtte Hall, Me. State Dept. of Human Services Barbara Gordon, Mid Coast Hospital of Bath
1998 Commissioner, J. Duke Albanese 1999 Robert Cobbs, EdD
2000 Dr. Dora Anne Mills, M.D., M.P.H. 2001 Bill Primmerman
2003 Elanna Farnum 2004 David Stockford
2005 Karen O’Rourke & Dennise Whitley 2006 Karen Baldacci – First Lady
2010 Heath Pierce 2012 Catherine Hoffmann
2013 Gary Urey
Highest Praise
1982 Diann Perkins 1988 Claire Drew Royal Goheen
1998 Lee Gilman Scott 1999 Caroline Gentile Walter Abbott
2000 Joseph Pechinski, Paula Hodgdon 2008 Stephen Butterfield, Katherine Wilbur
2011 Jo Dill 2012 Christine Bearce
2014 Marge Queen 2015 Paula Hodgdon
Distinguished Leadership
1980 Patricia Gallagher Loris Booker Mattie Gagnon 1981 Ian MacKinnon Robert Crumier Molly Call
1982 James Sullivan Marilyn Layman Wally Lafountain Lucy Lindsey Florren Harlow 1984 Ron Thompson Raymond Miclon Bill McManus Joni Averill

2011 Dr. Glenn Reif

2012 Christine Bearce

2013 Stephanie Swan

2014 Christine Standefer

2015 Kathy Sutton

Worthy of Praise
1986 Marie Borgese, Stephen Merrill, Dianne Folsom, David Littlefield 1987 Robert McCormick, David Birch Christine Bearce, Hal Jordan, Jocelyn Dill, Katherine Wilbur
1988 Tom Coyne, Hebert Watson 1989 Charles Andreade,s Shelly Drillen, Jill Jones, Harry Read, Dianne Rossi, Lucy Stroble, Laura Zittel
1991 Walter Abbott, Glenn Reif, Colleen Riou,x Mary Ellen Schaper 1992 Cindy Flye
1995 Donald Simms 1998 Tina Aldrich, Deyanne Worcester, Linda Hanson
2011 Gary Spinney 2012 Susan S. Berry, Jayne Chase, Dr.Sue N Kelly
2016 Elaine Michaud, Liz Giles-Brown
Outstanding Service Award

2004 Chris Bearce